פיגמנטציה מתחת לעיניים

האם ידעתם שהעור סביב העיניים שלנו דק פי 10 מהעור בשאר הפנים? בגלל שבריריות העור, אזור העיניים חשוף יותר לנזקים, וכול שינוי בצבע העור ניכר בו יותר.

עייפות, מתח, נזקי שמש, זקנה וגנטיקה יכולים לתרום לשינויי צבע באזור העיניים. בלי קשר לסיבה שגרמה לעור הכהה מתחת לעיניים, מצב זה יכול להביך אותנו, להקנות לנו מראה עייף ולהוסיף שנים לגיל הביולוגי שלנו.

מהן הסיבות לכהויות מתחת לעיניים?

הגורמים לעיגולים כהים מתחת לעיניים יכולים להיות:

 • וורידים נראים לעין כתוצאה מהאטה של מחזור הדם, עור דליל או אגירת נוזלים.
 • היפרפיגמנטציה, המופעלת על ידי ייצור יתר של פיגמנט המלנין.

מאמר זה מתמקד בתופעת ההיפרפיגמנטציה הגורמת לעיגולים כהים מתחת לעיניים. 

פיגמנט לוגו

רוצים שמומחה פיגמנטציה בעיניים יחזור אליכם?
התייעצו עם מומחים עוד היום!

פיגמנט לוגו

מהי היפרפיגמנטציה?

העור שמקיף את העיניים שלנו כולל תאים מלנוציטים רבים יותר, מאשר שאר חלקי הפנים. התאים המלנוציטים ר הם אלה שמייצרים את פיגמנט המלנין.

המלנין הוא הפיגמנט שקובע את צבע השיער, העיניים והעור שלנו. לכן, בעיה בייצור המלנין משפיעה על צבע העור שלנו והיא מתבטאת בשלושה סוגים של פיגמנטציה בעור:

 • היפרפיגמנטציה (Hyperpigmentation) – מצב שבו התאים המלנוציטים מייצרים כמות רבה מדי של מלנין, וגורמים לכתמי עור כהים.
 • היפופיגמנטציה (Hypopigmentaion) – מצב שבו התאים המלנוציטים מייצרים מדי מעט מלנין, וגורמים לכתמי עור בהירים.
 • דפיגמנטציה (Depigmentation), מצב של אובדן פיגמנט המלנין הגורם להבהרת העור.

סיבות שונות עשויות לגרום להתפתחותם של כתמים על העור שמתחת לעיניים, אבל הגורמים העיקריים, מעבר להזדקנות, הם: גנטיקה, נזקי שמש ואורח חיים לחוץ.

גנטיקה – עיגולים כהים אשר מיוחסים לגנטיקה, בדרך כלל קשים יותר לטיפול.

נזקי שמש – כאשר תאים מלנוציטים נחשפים לקרני UV של השמש, הם נחלצים להגנה על העור ומייצרים יותר מלנין. לאורך זמן, חשיפה משמעותית לשמש תגרום לתאים המלנוציטים להתנהל בצורה לא יציבה, מה שיוביל להיפרפיגמנטציה שגורמות לאותן כהויות מתחת לעיניים.

אורח חיים לחוץ – למרבה הצער, לחץ הוא מונח שאנחנו שומעים היום לעתים קרובות. כולנו עמוסים מדי ומנסים להשיג עוד ועוד, מה שמשאיר אותנו לא פעם מותשים. אורח חיים כזה יכול להשפיע על איכות השינה שלנו.

מחקרים שנערכו לאחרונה מראים שהשינה חיונית מאוד לבריאות העור. העור משתמש בשעות בהן אנחנו ישנים, כדי לחדש ולתקן את עצמו מנזקים שנגרמו לו. אם עוברים עלינו כמה לילות של נדודי שינה, מחזור הדם מתחיל להאט את מאגרי הדם המחומצן מתחת לעיניים, ויוצר עיגולים כהים מתחת לעיניים. ואם השינה שלנו גרועה לאורך זמן, זה עלול להשפיע עלנו כמו הזדקנות מוקדמת של העור. אם נוסיף לכך גם את הג׳אנק פוד שאנחנו נוהגים לצרוך כשאנחנו לחוצים, נבין שהמצב שלנו רק מחמיר.

ברפואה הסינית, האזור מתחת לעין מקושר לכליות ולכבד. לפי גישה זו, אם איברים אלה מועמסים יתר על המידה בגלל צריכה מוגזמת של משקאות ממריצים המכילים קפאין או אלכוהול או של מוצרים כמו ניקוטין ושוקולד, זה יכול להתבטא בעיגולים כהים מתחת לעיניים.

טיפול בעיגולים שחורים בעיניים

הטיפול בפיגמנטציה מתחת לעיניים תלוי בגורמים לפיגמנטציה, לדוגמה: טיפול בכתמי פיגמנטציה בלייזר, בפילינג כימי או בהזרקת חומרי מילוי. הטיפולים עשויים לנוע בין שינויים פשוטים באורח החיים לבין ניתוחים, אך הם תלויים בסופו של דבר בגורם לעיגולים שחורים אלה.

 • לעיגולים כהים עקב הזדקנות, יש פתרונות להסרת פיגמנטציה קבועה, הכוללים ניתוחים.
 • לשינוי הרגלי אורח החיים הלחוץ, יש טיפולי מניעה קוסמטיים שעשויים לספק את הפתרון המתאים.
 • באשר לעיגולים שחורים בעיניים שמקורם גנטי, למרות שלא ניתן לתקן את המצב לצמיתות, ויטמין C הוא המרכיב שיוכל לסייע להגברת הזוהר ולפיזור הכהות באזור העיניים.

איך מעלימים פיגמנטציה בעיניים?

ויטמין C – הוא גיבור-על בעולם טיפוח העור. ויטמין C יכול לכוון ישירות אל תאי המלנוציטים, לפוגג את ההיפרפיגמנטציה הקיימת וליצב את הרקמות הפגועות, תוך מניעת שינויים עתידיים בצבע העור.

לפיכך ויטמין C מסייע:

 • להגנה על העור סביב העיניים מפני נזקי חמצון שנגרמים עקב תנאי חיים מלחיצים.
 • להגברת מוצקות העור מתחת לעיניים.
 • להבהרה מדהימה של העור מתחת לעיניים.

טיפול להסרת פיגמנטציה מתחת לעיניים

הזרקת חומרי מילוי לפנים – היא אחד הטיפולים הקוסמטיים הנפוצים ביותר להעלמת שקיות או עיגולים כהים מתחת לעיניים. הזרקת סרום מוסיפה נפח לאזורי עור רפויים, מעלימה קמטוטים עדינים ומחליקה עור עודף. חלק מחומרי המילוי נלחמים גם בסימני ההזדקנות, ומגבירים את ייצור הקולגן והאלסטין (gollagen & elastin) – החומרים המסייעים לשמירה על בריאות העור וגמישותו.

אמנם, ניתן להשתמש בחומרי מילוי לפנים כדי לשפר את מצב ה׳שקיות׳ מתחת לעיניים, ולא משנה מה גרם להן, אבל הם יעילים במיוחד לטיפול בעיגולים כהים הנובעים מהיפרפיגמנטציה.

סרום עיניים – BioLumin-C, הוא מוצר שמספק סוג של קרם להבהרת כתמים בפנים. הסרום מכיל קומפלקס של ויטמין C יחד עם שמן זרעי צ׳יה, תמציות פטריות ופפאין עם קשר צולב (Papain cross linked). שלישייה בוטנית זו פועלת בעדינות כדי להסיר תאי אור מתים, לשפר את לחות העור ולאפשר לעור להקרין בהירות אחידה כך שייראה מואר יותר. למעשה, סרום המכיל ויטמין C יכול להיות התשובה המתאימה לפיגמנטציה מתחת לעיניים שלכם.

מיזוג מרכיבים – קומפלקס של ויטמין C שנמצא בסרום העיניים BioLumin-C ממוזג עם Palmitoyl Tripetide-5, מציע סוג של קרם לטיפול בפיגמנטציה שיכול להפחית את המראה של הקמטוטים העדינים.

טיפול משולב – של שלושה כללי התנהגות, יוכל לעזור לכם לטפל בעיגולים הכהים מתחת לעיניים הקשורים למתח:

 • טיפוח העור באופן עקבי
 • שינה טוב במשך כ-8 שעות בכול לילה
 • ופינוי זמן לצורכי הרפיה ורגיעה

פילינג כימי – לטיפול בפיגמנטציה

פילינג כימי  הוא טיפול המשמש להסרת כתמי פיגמנטציה בפנים ומעניק לעור קילוף עמוק ויסודי, מסיר תאי עור מתים וחושף את העור הרענן והחדש שמתחת.

פילינג כימי הוא לרוב הבחירה הראשונה של מנתחים קוסמטיים כדי להיפטר מה׳שקיות׳ ומהעיגולים הכהים מתחת לעיניים. לאחר שהעור נרפא מהפילינג, העור החדש יהיה חזק ועבה יותר, עם נטייה פחותה ליצירת ׳שקיות׳ מתחת לעיניים.

טיפול בלייזר נגד כתמי פיגמנטציה

כדי לטפל בעיגולים כהים שנוצרו בעקבות היפרפיגמנטציה, אפשר להשתמש בהסרת פיגמנטציה בלייזר בשיטה שנקראת Q-switched laser. הלייזר מפרק מצבורי פיגמנטציה ואלה נספגים על ידי הגוף. טיפול זה מקדם צמיחת קולגן, מהדק את העור ומפחית עיגולים כהים מתחת לעיניים.
שיטת IPL – להסרת פיגמנטציה

שיטת IPL (Intense Pulsed Light) – משתמשת במכשיר המפעיל פולסים אינטנסיביים של אור המוקרן על העור כדי לשפר את הגוון שלו. טיפול ב-IPL יכול לטפל בעיגולים כהים הנגרמים הן מפיגמנטציה והן מוורידים הנראים לעין. עם זאת, טיפול זה לא מומלץ לאנשים עם גוון עור כהה יותר, כי הוא עלול לפגוע בצבע העור לצמיתות.

פיגמנטציה – לא רק מתחת לעיניים

היפרפיגמנטציה יכולה להתפתח כמובן לא רק מתחת לעיניים, אלא גם באזורים אחרים בגוף. בדרך כלל הפתרונות המתאימים לטיפול בכהות מתחת לעיניים עשויים להתאים גם:
לטיפולים במקרים שבהם הפיגמנטציה נובעת מחוסר איזון הורמונלי, כמו: פיגמנטציה בהריון או פיגמנטציה הורמונלית לטיפולים במקרים של:

לבסוף, במקרים רבים ניתן למנוע או לטפל בעיגולים כהים מתחת לעיניים על ידי שמירה על רמות לחות טובות, שינה מספקת ותזונה נכונה.

פיגמנט לוגו

רוצים שמומחה פיגמנטציה בעיניים יחזור אליכם?
התייעצו עם מומחים עוד היום!

פיגמנט לוגו
דילוג לתוכן