פיגמנטציה בידיים

פיגמנטציה בידיים יכולה להתבטא בשני סוגים שונים של כתמים, כל סוג נובע מבעיה אחרת: היפרפיגמנטציה הגורמת להיווצרות של כתמי עור כהים; והיפופיגמנטציה הגורמת להיווצרות של כתמי עור בהירים שנראים כאילו איבדו את הפיגמנט שלהם.

במאמר זה נתמקד בכתמי העור הכהים.

פיגמנטציה בידיים – כיצד היא מתרחשת?

בעור שלנו יש תאים מיוחדים האחראיים על ייצור פיגמנט המלנין, והם נקראים תאים מלנוציטים (Melanocytes). צבע העור שלנו נקבע לפי כמויות המלנין בעור.

כאשר קיימת בעיה בייצור פיגמנט המלנין על ידי התאים המלנוציטים, שלושה מצבים של פיגמנטציה עשויים להיווצר:

שני סוגי פיגמנטציה שבהם התאים המלנציטים מייצרים מעט מדי מלנין נקראים:

  • דפיגמנטציה (Depigmentation)
  • היפופיגמנטציה (Hypopigmentation)

סוגי פיגמנטציה אלה גורמים לכתמי עור בהירים כמו במקרים של:

 • ויטיליגו (Vitiligo)
 • או לבקנות
 • סוג שלישי של פיגמנטציה, שבו התאים המלנציטים מייצרים עודף מלנין נקרא: היפרפיגמנטציה (Hyperpigmentation)


היפרפיגמנטציה, הגורמת להופעת כתמי פיגמנטציה כהים, נוצרת כמה סיבות, כמו:

 • כתמי שמש
 • כתמי גיל
 • פציעה או זיהום בעור
 • מלזמה, Melasma – פיגמנטציה הורמונלית בעקבות חוסר איזון הורמונלי, כמו פיגמנטציה בהריון

מה גורם או מעורר היפרפיגמנטציה?

היפרפיגמנטציה נגרמת על ידי עלייה בכמויות המלנין, שיכולה להתרחש בעקבות מספר גורמים, כשהעיקריים הם חשיפה לשמש, השפעות הורמונליות, גיל או פגיעה בעור.

 • חשיפה לשמש והיפרפיגמנטציה – חשיפה לשמש היא הגורם העיקרי להיפרפיגמנטציה מכיוון שהשמש מפעיל את ייצור המלנין. למעשה, המלנין משמש כקרם הגנה טבעי של העור שמגן על עצמו מפני נזקי קרני ה-UV, ולכן עורם של אנשים החשופים לשמש, הופך לשזוף. חשיפה מוגזמת לשמש עלולה לשבש תהליך הגנה הזה ולהוביל להיפרפיגמנטציה.
 • היפרפיגמנטציה והורמונים – השפעות הורמונליות הן הגורם העיקרי לסוג מסוים של היפרפיגמנטציה שנקראת מלזמה. סוג זה נפוץ במיוחד בקרב נשים, והוא מתרחש כנראה כאשר בזמנים שבהם העור נחשף לשמש, ההורמונים הנשיים, אסטרוגן ופרוגסטרון, מעוררים ייצור רב מדי של מלנין.
 • היפרפיגמנטציה וגיל – עם התבגרות העור, פוחת מספר התאים המלנוציטים המייצרים מלנין, התאים שנותרו הופכים גדולים יותר וההתפלגות שלהם הופכת לממוקדת יותר. שינויים פיזיולוגיים אלה גורמים לעלייה בכתמי הגיל בקרב אנשים מעל גיל 40.
 • היפרפיגמנטציה ופציעה בעור – מצב זה מתרחש בעקבות פגיעה כלשהי בעור (כמו אקנה) שמותירה את המקום כהה לאחר ההחלמה.
פיגמנט לוגו

רוצים שמומחה פיגמנטציה בידיים יחזור אליכם?
התייעצו עם מומחים עוד היום!

פיגמנט לוגו

מהם הטיפולים המקובלים להסרת פיגמנטציה בידיים?

הסרת פיגמנטציה בלייזר

הסרת פיגמנטציה בלייזר מאפשרת להפחית כתמי פיגמנטציה, שנוצרו בדרך כלל מחשיפה ארוכת שנים לשמש.

טיפול בפיגמנטציה בלייזר יכול לסייע להסרת פיגמנטציה בידיים, בפנים ובאזורים אחרים בגוף, שנוצרה כתוצאה מהצטלקות אקנה, כתמי גיל או כתמי שמש. מכשיר לייזר עדכני מכוון את קרן האור ישירות לתאים עם עודפי המלנין כדי לפגוע בהם בלבד ולא ברקמות הסובבות.

מספר הטיפולים הנדרש תלוי בכמות, בסוג ובעומק הפיגמנטציה. חלק מנגעי הפיגמנטציה דורשים מספר טיפולים לקבלת תוצאות אופטימליות, אבל את חלקם ניתן לפתור גם בטיפול אחד בלבד.

העלמת פיגמנטציה בידיים לאחר הטיפול בלייזר, תתרחש בהדרגתיות. זה יכול להימשך בין שלושה עד שבעה ימים עד שהכתמים ידעכו. אלה מכם שבילו יותר מדי זמן בשמש, יוכלו לראות תוצאות מצוינות.

היתרונות של הטיפול בלייזר כוללים:

 • פחות כתמים על העור
 • עור בגוון אחיד יותר שנראה צעיר ורענן יותר
 • טיפול בטוח שמופעל רק על ידי מומחים מנוסים

פילינג לטיפול בפיגמנטציה בידיים

פילינג נכון עשוי לסלול את הדרך לעור זוהר ונטול כתמי שמש או כתמי גיל. ישנם כמה סוגי פילינג כמו: פילינג כימי, פילינג טבעי ואפילו פילינג צמחי, שנועדו לקלף את שכבת העור העליונה ולחשוף את העור הבריא וחלק שמתחת. מה מאפיין כל אחד ממוצרי פילינג אלה?

פילינג כימי

פילינג כימי הוא הליך טיפולי שבו מונח חומר כימי על העור כדי לגרום להרס מבוקר של האפידרמיס, שכבת העור העליונה, יחד או ללא חלק מהדרמיס. פעולה זו מובילה להתחדשות העור ויעילה גם לטיפול בפיגמנטציה בידיים.

פילינג כימי מסווג בדרך כלל לפי עומק חדירת החומר לשכבת העור השטחית, הבינונית והעמוקה.

הגורמים המשפיעים על עומק קילוף העור הם:

 • תכונות החומר המשמש לפילינג הכימי (למשל, אחוז הריכוז וה-pH)
 • טכניקת היישום שבה משתמש הרופא.
 • מצב העור של המטופל ורגישותו.

פילינג טבעי

פילינג טבעי הוא פחות אינטנסיבי מהפילינג הכימי, אבל עדיין מסוגל לפרק את ה׳דבק׳ שמחבר את התאים המתים לעור. פילינג זה נועד להסיר את תאי העור המתים משכבת העור העליונה ביותר, תוך סילוק אותם כתמי פיגמנטציה בידיים והשגת עור במראה חלק ורענן יותר.

ההמלצה לבחירה בפילינג טבעי היא לחפש אפשרויות עם AHAs (Alpha Hydroxy Acid) – חומצות מסיסות במים עשויות מפירות סוכריים (חומצות: גליקולית, glycolic; לקטית, lactic; וציטרית, citric), וכן מרכיבים מבהירים כמו ויטמין C וחומצה פרולית (ferulic acid).

פילינג צמחי

פילינג צמחים הוא נוסחה לניקוי וטיפול המעלים רעלים מהעור וממריץ את חילוף החומרים שלו. פילינג צמחי משפר את כושר הספיגה והשמירה של חומרי הלחות ומשקם את גורם הלחות הטבעי של העור. הפילינג הצמחי להעלמת כתמים יכול לשפר את איכות העור ואת גוון העור והוא מציע עור רך, גמיש ומלא באנרגיה חדשה.

לעומת הפילינג הכימי ופילינג הטבעי, המשתמשים במרכיבים הפועלים על ידי המסה או שפשוף של תאי העור המתים, הפילינג לטיפול בפיגמנטציה משתמש באנזימי צמחים, ויטמינים או חומרים אחרים נטולי חומצה, שלא פועלים על ידי שפשוף העור כדי לשחרר ממנו תאים מתים, אלא על ידי האצת תהליך הפילינג הטבעי של העור, שיסלק בעדינות את שכבת חלבון הקרטין (keratinized protein), אותו ציפוי קשה העוטף את התאים המבוגרים.

הפילינג הצמחי להסרת פיגמנטציה בידיים או כתמי פיגמנטציה בפנים, יכול למנוע הזדקנות מוקדמת של העור והוא טיפול מצוין לכול סוגי העור.

קרם לטיפול בפיגמנטציה

בין אם אתם מתמודדים עם כתמי עור כהים כתוצאה מנזקי שמש או מלזמה, כתמים כהים אלה יכולים להיות מתסכלים להפליא עבור כל אחד ששואף לגוון עור אחיד ויפה.

למרות שאנשים רבים בוחרים לעבור טיפולי לייזר להסרת כתמי הפיגמנטציה שלהם, יש דרכים נוספות להיאבק בשינויים שחלו בצבע העור. זאת, באמצעות סוגים של ג׳ל או קרם לטיפול בפיגמנטציה על ידי הבהרת העור – במרשם או ללא מרשם.

 • תרכובות מרשם מותאמות אישית, כוללות לרוב מינון גבוה של הידרוקינון (hydroquinone) עם חומצה קוג׳ית (kojic) וויטמין C, יכולות לטפל בפיגמנטציה שלכם.
 • מוצרים להלבנת העור ללא מרשם מיוצרים לעתים קרובות עם אותם חומרים פעילים שבהם משתמשים רופאי העור בתרכובות המרשם. סוגי סרום וקרם אלה סייעו לאנשים רבות ליהנות מהפחתת הפיגמנטציה ומצבע עור אחיד יותר, לאחר שימוש עקבי.

אבל יש עוד משהו שרופאי העור ממליצים על פניו כדי להכניס את כתמי העור הכהים תחת שליטה: קרם הגנה.

לפני שאתם מוציאים כסף על סרום נוגד חמצון ורטינואידים (retinoids) לשיפור הגוון והמרקם של העור שלכם, הצעד הראשון והחשוב ביותר הוא הגנה יומית מפני השמש. זה המפתח להפחתת מראה הכתמים הכהים.

פיגמנט לוגו

רוצים שמומחה פיגמנטציה בידיים יחזור אליכם?
התייעצו עם מומחים עוד היום!

פיגמנט לוגו
דילוג לתוכן