סוגי פיגמנטציה

פיגמנטציה היא הסיבה העיקרית לכך שהעור שלכם נראה עמום וחסר חיים. למרבה השמחה, יש היום מגוון טיפולים מדהימים שיוכלו לעזור לכם להתמודד עם הפיגמנטציה, להחיות את העור ולשמור על מראה חלק ורענן.

מהי פיגמנטציה?

פיגמנטציה קובעת את צבע העור, השיער והעיניים שלנו. הכול מתחיל בתאים מיוחדים בעור הנקראים מלנוציטים (Melanocytes). תאים אלה אחראיים על ייצור פיגמנט המלנין (Melanin).

מצב של פיגמנטציה בעור נוצר כאשר יש בעיה בייצור המלנין – בין אם היא גורמת לחסר במלנין המשפיע על היווצרות כתמי עור בהירים, ובין אם לעודף מלנין המשפיע על היווצרות כתמי עור כהים. כלומר:

 • הפיגמנטציה יכולה להתבטא בכתמי עור כהים יותר מהעור שסביבם, והיא בעיה אסתטית נפוצה הנגרמת ברוב המקרים בגלל חשיפה לקרני UV, לתאורת ניאון ו/או LED, כחלק מתופעות גיל המעבר או כתוצאה מלחצים נפשיים.
 • הפיגמנטציה יכולה להתבטא בכתמי עור בהירים יותר מהעור שסביבם. פיגמנטציה זו מושפעת משלושה גורמים עיקריים: פיגמנטציה הורמונלית, אמצעי מניעה עם מרכיבים הורמונליים וחשיפה לקרני UV.

על סוגי הפיגמנטציה השונים

קיימים 3 סוגים של פיגמנטציה והם נקבעים לפי כמויות פיגמנט המלנין שמייצרים התאים המלנוציטיים בעור:

 • דפיגמנטציה (Depigmentation) – מצב של אובדן, חלקי או שלם, של פיגמנט המלנין.
 • היפופיגמנטציה (Hypopigmentation) – מצב שבו מיוצר מעט מדי פיגמנט מלנין.
 • היפרפיגמנטציה (Hyperpigmentation) – מצב שבו מיוצר יותר מדי פיגמנט מלנין.

רופא העור יוכל לזהות את סוג הפיגמנטציה המאפיינת את מצב העור שלכם, לגלות את שורשי הבעיה ולהציע לכם את הטיפול המתאים לאבחון האישי שלכם.

מהי דפיגמנטציה?

דפיגמנטציה מוגדרת כאובדן פיגמנט שנגרם בגלל בעיה בייצור פיגמנט המלנין, אם בגלל גנטיקה או בגלל פגיעה בעור, והיא גורמת לכתמי עור בהירים.

דפיגמנטציה – כיצד היא מתרחשת?

בעיה בייצור המלנין גורמת לחוסר מלנין והיא מתבטאת בעור בהיר יותר בגוף. מצב זה יכול להיות חלקי (למשל, לאחר פציעה בעור) או מלא (כמו ויטיליגו, Vitiligo). דפיגמנטציה יכולה להיות זמנית (כמו פטריה בעור) או קבועה (כמו לבקנות).

מספר מצבים מקומיים ומערכתיים עשויים לגרום לדפיגמנטציה של העור:

 • גנטיקה
 • דרמטיטיס, Dermatitis – דלקת בעור
 • זיהום, בדרך כלל פטריה הנקראת Tinea Versicolor או Pityriasis Versicolor
 • סטרואידים – סטרואידים מקומיים או מוזרקים
 • פגיעה בעור

מהי היפופיגמנטציה?

היפופיגמנטציה היא ירידה בייצור פיגמנט המלנין. מצב זה עשוי להתבטא בטלאי עור בהירים יותר מגוון העור הכללי. צבע העור שלכם מבוסס על ייצור פיגמנט המלנין. אם התאים המלנוציטיים לא מייצרים מספיק מלנין, העור, במקומות שונים בגוף, עשוי להבהיר, ואף להגיע למצב של ויטיליגו (Vitiligo).

היפופיגמנטציה – כיצד היא מתרחשת?

הפרעה לייצור המלנין עלולה להיגרם מתנאים גנטיים או תנאים סביבתיים חמורים, לדוגמה:

 • פגיעה קודמת בעור, כמו שלפוחית, כיב, כוויה, חשיפה לחומר כימי או זיהום בעור.
 • מצבי דלקת בעור שהבריא (כמו אטופיק דרמטיטיס, Atopic Dermatitis או פסאוריאזיס, Psoriasis).
 • תנאים תורשתיים נדירים.

מהי היפרפיגמנטציה?

היפרפיגמנטציה היא מצב של כתמים על העור שהופכים כהים יותר מהעור שסביבם. מצב זה כולל כמה סוגים, כמו:

 • כתמי גיל
 • מלאזמה (Melasma)
 • היפרפיגמנטציה לאחר דלקת
 • פיגמנטציה בהריון

כול אחד מסוגי ההיפרפיגמנטציה האלה נובע מסיבות שונות ומטופל בשיטות טיפוליות ובמוצרים שונים, כולל הליכים קוסמטיים או קרמים (למשל, קרם להבהרת כתמים בפנים).

היפרפיגמנטציה – כיצד היא מתרחשת?

היפרפיגמנטציה מתרחשת כאשר העור מייצר כמות גבוהה של פיגמנט המלנין, הפיגמנט המעניק לעור את צבעו. עודף המלנין יכול לגרום להיווצרות של נקודות או כתמים על העור שנראים כהים יותר מהעור הסובב אותם.

היפרפיגמנטציה בעור היא מצב נפוץ והיא משפיעה על אנשים עם סוגי עור שונים.

 • צורות מסוימות של היפרפיגמנטציה כוללות מלזמה (melasma) וכתמי שמש, והן נוטות להשפיע יותר על אזורי עור שחשופים לשמש, כמו כתמי פיגמנטציה בפנים, בידיים או ברגליים.
 • צורות אחרות של היפרפיגמנטציה נוצרות בעקבות פציעה או דלקת בעור (כמו חתכים, כוויות, אקנה או זאבת). כתמי היפרפיגמנטציה אלה יכולים להתפתח בכול מקום בגוף.

היפרפיגמנטציה יכולה להיגרם מכמה סיבות, כמו:

 • בעיות בעור הגורמות לדלקת
 • סמים
 • חשיפה לאור השמש

תופעת ההיפרפיגמנטציה בדרך כלל אינה מזיקה, אבל לפעמים היא יכולה להצביע על מצב רפואי אחר.

רוצים שמומחה לפיגמנטציה יחזור אליכם?
התייעצו עם מומחים עוד היום!

באילו אזורים בגוף מתפתחת פיגמנטציה?

הפיגמנטציה יכולה להתפתח באזורים שונים בגוף, כולל:

למרות שפיגמנטציה המתבטאת בכתמי היפרפיגמנטציה אינה מזיקה, דבר אחד ברור: יש היום אפשרויות רבות מאי פעם להסרת פיגמנטציה לא מזיקה אך מטרידה. טיפולים דרמטולוגיים, כמו פילינג כימי וטיפול לייזר,  או תכשירים להבהרה ללא מרשם, הם דרכים יעילות שיכולות לעזור לכם להפחית את כתמי השמש או כתמי הגיל שמזקינים את העור ואת המראה שלכם.

 • העלמת כתמי גיל או כתמי שמש שנוצרו מחשיפה לאורך שנים לקרני UV – אפשרית באמצעות מסנני הגנה. מוצרים אלה יוכלו למנוע פיגמנטציה עתידית, גם זו שנוצרה מהשפעה הורמונלית, כי הם יגנו עליכם מפני מלזמה, היפרפיגמנטציה שנוצרת בהשפעת ההורמונים.
 • פילינג כימי – שיטה המתאימה לטיפול בפיגמנטציה בפנים, בצוואר או בזרועות. הפילינג הכימי כרוך ביישום חומר (כמו למשל AHA) על הפנים, הצוואר והזרועות, שמאפשר לקלף את תאי העור המתים, לעורר את הצמיחה של תאי עור חדשים ולחשוף עור חדש וחלק.
 • שיוף העור (Dermabrasion) – הליך טיפולי המשתמש במברשת קשה כדי להסיר את תאי שכבת העור העליונה. כמו פיליניג פנים כימי, גם שיוף העור מאפשר צמיחה של תאי עור חדשים וחלקים.
 • שימוש בתכשירים מעכבי מלנין, או בסרום המכיל ויטמין C. לדוגמה: Eucerin Hyaluron Filler + Elasticity 3D Serum הוא סרום אנטי אייג׳ינג קל, שנוצר בנוסחה מיוחדת לעור בוגר. תכשיר זה מכיל חומצה היאלורונית אקרטינית (Arctin) גבוהה ונמוכה, כדי למלא קמטים עמוקים ולשפר את גמישות העור. הנוסחה כוללת גם Eucerin, שהוכח קלינית ודרמטולוגית כמפחית כתמי גיל תוך שבועיים.
 • טיפול בלייזר – לטיפול זה יש השפעה דומה לפילינג כימי, אבל הוא נוטה להיות מדויק יותר כי לדרמטולוג יש שליטה רבה יותר על האינטנסיביות של הטיפול. טיפול בלייזר מסיר את תאי העור הנגועים בכתמים באמצעות אור המפיק אנרגיה גבוהה. הטיפול המתון עובד על שכבת העור העליונה (האפידרמיס), בעוד שהטיפול האינטנסיבי יותר יכול לחדור לשכבות העור העמוקות יותר.
 • רופא העור עשוי גם להמליץ על שימוש ב-Hydroquinone, הנחשב לאחד הגורמים היעילים ביותר להפחתת היפרפיגמנטציה. עם זאת, ניתן להשתמש במוצר זה רק לפרקי זמן מוגבלים. זאת משום שבדומה לצורות הטיפול האחרות, פילינג כימי וטיפול בלייזר, הוא עלול לגרות את העור ולגרום למעשה להיפרפיגמנטציה לאחר דלקת, במיוחד אצל אנשים עם עור כהה יותר.

יש היום שפע של אפשרויות איפור להסתרת כתמים כהים אבל, חשוב לא פחות להתמודד איתם על ידי פעולות מניעה שהוכחו מדעית.

כאשר המטרה העיקרית שלכם היא להבהיר את הכתמים הכהים, יש מוצרי לחות יעילים ללא מרשם, שמכילים מרכיבים המועילים לעור בדרכים אחרות. מוצר טוב, בנוסף ליכולת שלו לטפל בבעיות הפיגמנטציה, מכיל גם חומרי לחות כמו גליצרין או חומצה היאלורונית ואולי גם רטינול שיגביר את מחזור התאים. מרכיבים לא פעילים אלה מאפשרים לחומרים המבהירים הפעילים לעבוד בצורה יעילה יותר. קרם לחות טוב יכול גם לשקם את השומן בעור ולסייע להגנה נוספת על העור מפני קרני השמש המזיקות.

כתמי גיל וכתמי שמש הם אותו דבר. כתמים אלה הם צורה נפוצה של היפרפיגמנטציה והם נראים ככתמי עור קטנים, שטוחים וכהים שצבעם נע בין חום בהיר לשחור. כתמים אלה שכיחים ביותר בקרב אנשים מעל גיל ארבעים, ומכאן גם שמם ׳כתמי גיל׳, אך הם יכולים להתרחש מוקדם יותר.

כתמי הגיל נגרמים מייצור מוגבר של מלנין, המשמש כקרם הגנה טבעי של העור שלכם, על ידי הגנה מפני קרני ה-UV המזיקות. אבל חשיפה מוגזמת לשמש מגדילה את כמות המלנין שמייצר העור וגורם לכתמי שמש או גיל המופיעים באזורים החשופים יותר לשמש כמו הפנים, הצוואר, המחשוף, הכתפיים, והזרועות.

 • קרם הגנה מפני השמש הוא אחד האמצעים המשמעותיים שעשויים למנוע כתמי פיגמנטציה. חשוב לזכור שקרני השמש מסוכנות לעור גם בימים מעוננים, אז יש להקפיד למרוח קרם הגנה בכול יציאה מהבית.
 • הגבלת זמן השהייה בשמש יכולה גם היא לעזור למניעת כתמי גיל. נסו להימנע מחשיפה לשמש בשעות היום בהן השמש נמצאת במרום השמים ודאגו ללבוש בגד עם שרוולים ארוכים וכובע.

בעוד שאמצעי המניעה הם הטובים ביותר, יש כמה צעדים שיוכלו לגרום לדהייתם ולמנוע הופעה מחודשת שלהם, ברגע שבו כתמי הגיל החלו להתפתח על העור:

מוצרים קוסמטיים – קרם לטיפול בפיגמנטציה הוא קרם פנים יומי שמכיל מרכיבים שהם קליניים ודרמטולוגיים כדי לטפל בכתמי גיל, יכולים להיות פתרונות אפקטיביים. העובדה שמוצרים אלה אינם פולשניים, מאפשרת לכם להשתמש בהם לאורך כל ימות השנה. מוצרים אלה יכולים גם להרחיב את התוצאות של טיפולים דרמטולוגיים אחרים שאתם עוברים כמו פיליניג כימי או הסרת פיגמנטציה בלייזר.

פיגמנטציה לא תקינה בעור עשויה להיות נוכחת בלידה או להתפתח בשלב מאוחר יותר בחיים. למרות שברוב המקרים פיגמנטציה זו אינה מזיקה, מומלץ לעקוב מקרוב אחר הפרעות בצמיחת העור ובפיגמנטציה, כדי לגלות שינויים שעשויים להצביע על התפתחות תאי עור סרטניים.

ישנם סוגים רבים של הפרעות פיגמנטציה הדורשות טיפול קליני על ידי רופא. לכן, בכול מקרה שהורים מודאגים לגבי כתמי הפיגמנטציה של ילדיהם, מומלץ לפנות לרופא עור, להתייעץ אתו ולפעול בהתאם.

כתמי לידה הם אזורים בגוף שבהם העור דהוי או בולט והם נראים לעין בלידה או תוך מספר שבועות אחרי הלידה. כתמי לידה מורכבים מתאי פיגמנט או מכלי דם פגומים. לא ידוע מהו הגורם לכתמי הלידה אך רובם שפירים ולא דורשים טיפול. עם זאת, ליתר ביטחון, כל התינוקות עם כתמי הלידה צריכים להיבדק ולעבור אבחון על ידי רופא.

כתמי הלידה הנפוצים ביותר (כ-10 מתוך 100 תינוקות) הם כתמי לידה וסקולריים, Vascular (כלי דם):

 • כתמים שטוחים – הסוג הנפוץ ביותר של כתמי לידה וסקולריים. הם מאופיינים בסימנים ורודים עד אדומים ועשויים להופיע בכול מקום בגוף. סימנים שכאלה על המצח והעפעפיים ייעלמו בדרך כלל לאחר גיל שנתיים. סימנים בעורף עשויים להישאר עד גיל ההתבגרות.
 • המנגיומה (Hemangioma) – כתם לידה וסקולרי נפוץ. כתמים אלה נראים בשבועות הראשונים לאחר הלידה והם ממשיכים לצמוח במהירות במשך 9-6 חודשים. לאחר מכן הם מתחילים בהדרגה להתכווץ בגודלם ולאבד את צבעם האדום.
 • כתמי יין פורט – כתמים אלה נקראים גם Nevus Flammenus. כתם לידה זה הוא שטוח, ורוד, אדום או סגול והוא מופיע בלידה. כתם זה עשוי להופיע על הפנים, הידיים והרגליים. הכתם ממשיך לגדול ככול שהילד גדל. כתמי יין פורט לא חולפים ולעתים קרובות נדרש טיפול, במיוחד אם הכתם נמצא על העפעף או על המצח. כתמי יין פורט על הפנים עלולים לגרום לבעיות עיניים.

רוצים שמומחה לפיגמנטציה יחזור אליכם?
התייעצו עם מומחים עוד היום!