פיגמנטציה בצוואר

פיגמנטציה מסוג היפרפיגמנטציה מתרחשת כאשר אזורי עור שונים הופכים לכהים יותר בגלל עלייה במלנין. מצב זה מטריד אנשים רבים, במיוחד כאן בארצנו שטופת השמש, וזה רק מחמיר עם הגיל. פיגמנטציה זו יכולה להתרחש בכול מקום על העור שלכם, אבל יכולה להיות מאוד מתסכלת כאשר היא נראית על הפנים והצוואר.

מה גורם לשינויי צבע בעור שלנו?

את פיגמנט (צבע) העור קובע המלנין, כאשר התאים האחראים על ייצור המלנין הם תאים מלנוציטים המצויים בעור. כאשר נוצרת בעיה כלשהי בייצור המלנין, היא מתבטאת בפיגמנטציה שמתבטאת בכתמים על העור.

 • דפיגמנטציה (Depigmentation) והיפופיגמנטציה (Hypopigmentation) מתרחשות כאשר התאים המלנוציטים מייצרים מעט מדי מלנין, או בכלל לא, מה שמתבטא בכתמי עור בהירים, כמו בוויטיליגו (Vitiligo) או בלבקנות.
 • היפרפיגמנטציה מתרחשת כאשר התאים המלנוציטים מייצרים יותר מדי מלנין, מה שמתבטא בכתמי עור כהים, עמוסי מלנין.

רוצה שמומחה פיגמנטציה בצוואר יחזור אליכם?
התייעצו עם מומחים עוד היום!

מהם הסוגים השונים של היפרפיגמנטציה?

היפרפיגמנטציה גורמת לפיגמנטציה לא אחידה בעור, כאשר הכתמים על העור נראים כהים, שטוחים, ויכולים להשתנות מבחינת צבעם וגודלם.

כתמי היפרפיגמנטציה ידועים ככתמי גיל או כתמי שמש, אבל היפרפיגמנטציה מאפיינת גם מצבי עור אחרים כמו מלזמה (Melasma) או נגעי עור פוסט-דלקתיים.

 • היפרפיגמנטציה – כתמי שמש או כתמי גיל
  כתמי פיגמנטציה, כמו כתמי גיל או שמש, נגרמים מחשיפה לשמש. מסיבה זו הם מופיעים בעיקר על חלקי גוף שנחשפים יותר לשמש כמו הפנים, הצוואר, המחשוף או הזרועות. כתמי עור אלה נוטים להיות כתמי עור קטנים וכהים.
 • היפרפיגמנטציה – מלזמה
  היפרפיגמנטציה זו, למשל על השפה העליונה, יכולה להתרחש עקב שינויים הורמונליים, והיא מכונה גם היפרפיגמנטציה הורמונלית או היפרפיגמנטציה בהריון.
 • היפרפיגמנטציה פוסט-דלקתית
  אנשים שסבלו מאקנה או מזיהום עור שהחלים, חווים בדרך כלל היפרפיגמנטציה פוסט-דלקתית שבאה לביטוי בכתמי עור כהים.

מה מעורר או גורם להיפרפיגמנטציה?

היפרפיגמנטציה נגרמת, כאמור, על ידי עלייה ברמות המלנין, הפיגמנט שמעניק לנו את צבע העור, השיער והעיניים. מספר גורמים יכולים לגרום לעלייה זו, אבל הגורמים העיקריים הם חשיפה לשמש, שינויים הורמונליים, גיל או מצבי עור פוסט-דלקתיים.

כשמדובר בפיגמנטציה בצוואר, מן הסתם אזור זה חשוף לשמש בכול פעם שאנחנו בחוץ, אלא אם כן הוא עטוף ומכוסה. חשיפה לשמש היא הגורם העיקרי להיפרפיגמנטציה, מכיוון שתאים מלנוציטים נזעקים להגן על העור מפני נזקי קרני ה-UV, על ידי ייצור עודפי מלנין. כלומר, חשיפה של הצוואר לשמש עלולה לגרום לכתמי עור שהם למעשה מצבורים של מלנין.

מהם הדרכים למניעת היפרפיגמנטציה באזור הפנים והצוואר?

הגנה מפני השמש היא הצעד החשוב ביותר שבו תוכלו לנקוט כדי למנוע היפרפיגמנטציה מלכתחילה. במיוחד חשוב לזכור שקרני השמש משפיעות גם כשהשמש לא נראית בשמים ומוסתרת על ידי העננים. לכן, שימוש יומיומי בקרם הגנה יעיל, יוכל למנוע היווצרות של כתמי פיגמנטציה נוספים הנגרמים בגלל חשיפה לשמש.

אמנם, המניעה היא הדרך הטובה ביותר, אבל ברגע שכבר יש לכם פיגמנטציה בצוואר או באזורים אחרים בגוף, יש כמה דרכי טיפול שיעזרו לכם להפחית את הכתמים החומים, לגרום לדהייתם ולמנוע את הופעתם מחדש.

מהם דרכי הטיפול הטובות ביותר פיגמנטציה בצוואר?

ישנם כמה סוגי טיפולים שיכולים לעזור להסרה או הפחתה של פיגמנטציה בצוואר ובפנים, כמו טיפול בלייזר, בטיפולי פילינג או בתכשירי הלבנה.

 • הסרת פיגמנטציה בלייזר
  הסרת פיגמנטציה בלייזר בצוואר, כמו הסרת כתמי פיגמנטציה בפנים,
 • פילינג לטיפול בפיגמנטציה
  העור שלנו מתחדש באופן טבעי על ידי השלת שכבות העור העליונות, האפידרמיס, לאורך זמן. כתמי הפיגמנטציה שהתמקמו בשכבת העור העליונה, ידהו בדרך כלל עם הזמן. עם זאת, משך הזמן הנדרש יהיה תלוי בסוג הפיגמנטציה שלכם ובחומרתה. סוגי פילינג פיזיים יכולים לעזור ולהאיץ את קצב הפילינג הטבעי של העור, כאשר הפילינג הכימי מסוגל להגיע גם לשכבות העור העמוקות יותר, במקרה הצורך.
  בואו לא נלך סחור סחור, פילינג נהדר הוא הרבה יותר מקילוף ועוד קילוף. הפילינג, שגורם לתחלופה מואצת של תאי העור, מעניק לעור ניקוי, הזנה, לחות, והפחתה של ההיפרפיגמנטציה ושל ההזדקנות. השפעות הפילינג הן גלויות ומוחשיות באופן מידי, וזו המידיות שהופכת את הפילינג לטיפול כה פופולרי.
 • טיפול בפיגמנטציה בעזרת פילינג כרוך בהליך להסרת תאי העור המתים הנצמדים לשכבת העור החיצונית ביותר.
 • קיימים כמה סוגים של פילינג לטיפול בפיגמנטציה, כל אחד משתמש בחומרים פעילים מסוימים, כדי להסיר את כתמי ההיפרפיגמנטציה הכהים שהתפשטו על העור.
 • הפילינג הכימי אמור להתבצע על ידי מומחה מיומן שיכול לבצע גם חדירה לשכבות העמוקות יותר של העור, בעת הצורך.
 • שיטות הפילינג הטבעי והצמחי, הן שיטות ביתיות.

  פילינג כימי

  פילינג כימי יכול להיות שטחי, בינוני או עמוק. הטיפול עשוי להיות מכוון לשכבת העור העליונה בלבד או לשכבות האמצעיות והעמוקות יותר. הסרת פיגמנטציה באמצעות פילינג כימי הורסת את תאי העור המתים באמצעות חומצות, כדי לרענן את העור, להסיר תאי עור יבשים ומתים, לשפר את כתמי העור ולהציע אפשרות לקידום צמיחת תאי עור חדשים.

  פילינג טבעי

  פילינג טבעי משתמש בתכשירים המציעים תערובת של חומצות קלות, אנזימים צמחיים וחומצות פרי כדי להסיר תאים מתים משכבת העור העליונה. טיפול זה מאפשר לסלק גם את אותם כתמי פיגמנטציה בצוואר ולהציע לכם מראה של עור חלק ורענן יותר.

  פילינג צמחי

  פילינג צמחי מסלק רעלים מהעור, מנקה אותו וממריץ את חילוף החומרים שלו. פילינג המשתמש באנזימים מהצומח לא משפשף את העור כדי להסיר את התאים המתים לשם העלמת כתמים, אלא מסלק את ציפוי חלבון הקרטין (keratinized protein) הקשה, המצפה את התאים הישנים. אנזימים חלבוניים, כמו ברומלאין (Bromelain), פפאיה (Papain) ודלעת, הם אידיאליים לעור בוגר שחווה האטה טבעית במחזור התחדשות התאים שלו.

  שימוש בסוגים של קרם לטיפול בפיגמנטציה

  העלמת פיגמנטציה בצוואר בעזרת קרם לטיפול בפיגמנטציה סוללת את הדרך לעור רענן בעל גוון אחיד. קרמים להבהרת העור נועדו להבהיר כתמי עור כהים. מוצרים אלה פועלים על ידי הקטנת כמות המלנין בעור ויכולים לשמש כטיפול נקודתי בפיגמנטציה בצוואר. עם זאת, חשוב להקפיד להשתמש רק בקרמים שאושרו לשימוש על ידי ה-FDA.

  הזדקנות ונזקי שמש עלולים להשאיר כתמים כהים על הצוואר, כמו גם על אזורים אחרים בגוף שנחשפו לשמש. מלזמה והיפרפיגמנטציה פוסט-דלקתית, הם שני מצבים נוספים שיכולים לגרום לכתמי פיגמנטציה כהים על העור שנחשף לשמש לעתים קרובות. למעשה, כל מצב המגרה את התאים המלנוציטים לייצר יותר מלנין, גורם לכתמים כהים על העור.

  מוצרים להבהרת העור יכולים לספק גוון עור אחיד, עם פחות כתמים כהים, נמשים או צלקות אקנה. מוצרים אלה מגיעים בצורה של קרם, קרם לחות, שמן וסרום.

  לדוגמה, כל סרום מכיל חומרים מבהירים. ויטמין C, הידוע גם בשמו המדעי חומצה אסקורבית (Ascorbic Acid), יכול להיות יעיל ביותר בהבהרת העור, מה שהופך אותו לטיפול נהדר בפיגמנטציה. למרכיב זה יש תכונות נוגדות חמצון שיכולות לעזור להגביר את ההגנה על העור שלכם מפני הנזקים של קרני ה-UV.

  אם אתם מתכננים להשתמש במוצר שכזה, מומלץ להתייעץ קודם עם רופא העור כדי שתוכלו לבחור במוצר המתאים לכם ביותר.

רוצה שמומחה פיגמנטציה בצוואר יחזור אליכם?
התייעצו עם מומחים עוד היום!

דילוג לתוכן