טיפול ביתי בפיגמנטציה

פיגמנטציה של העור בדרך כלל אינה מזיקה. עם זאת יתכן מאוד שתרצו להיפטר מכתמי העור הכהים שמופיעים על הפנים, הצוואר או המחשוף. מה גורם לכתמים אלה והאם יש טיפול טבעי שיכול להעלים אותם? מאמר זה יספר לכם על הפיגמנטציה ועל הדרכים להיפטר ממנה באמצעות טיפולים ביתיים.

מהי פיגמנטציה?

פיגמנטציה היא מצב של שינויים בצבע העור, בצורה של נמשים, שומות או כתמים.

 • הפיגמנט שקובע את צבע העור, העיניים והשיער שלנו הוא המלנין.
 • תאי עור מלנוציטיים (Melanocities) מייצרים את המלנין כדי להגן על העור מפני קרני השמש המזיקות.

כאשר קיימת בעיה בייצור המלנין, שתי תופעות עיקריות יכולות להיווצר:

 • בעיה של ייצור מועט מדי של מלנין, אם בכלל, אשר:
  • מתבטאת בכתמי עור בהירים, כמו במקרים של ויטיליגו או לבקנות
  • וגורמת לשני סוגים של פיגמנטציה: דפיגמנטציה (Depigmentation) והיפופיגמנטציה (Hypopigmentation)
 • בעיה של ייצור כמות גדולה מדי של מלנין, אשר
  • מתבטאת בכתמי עור כהים.
  • וגורמת לסוג של פיגמנטציה שנקרא: היפרפיגמנטציה (Hyperpigmentaion).

הטיפול הטבעי בפיגמנטציה מתאים לכתמי עור כהים מסוג היפרפיגמנטציה.

מהם הגורמים האחראים להתפתחות של היפרפיגמנטציה?

היפרפיגמנטציה היא מצב עור שכיח שפוקד רבים מאתנו. זהו מצב שפיר שגורם לכתמי עור כהים יותר בכמה אזורים בגוף.

הגורמים המרכזיים שעשויים לגרום להיפרפיגמנטציה הם:

 • כתמי שמש וכתמי גיל – היפרפיגמנטציה זו נגרמת בעקבות חשיפה ממושכת לשמש. כאמור, התאים המלנוציטים מאיצים את ייצור המלנין כדי להגן עליו בעת חשיפה לקרני השמש המזיקות. בדרך כלל זה בא לביטוי בעור שזוף, אבל עם הזמן מתחילים מצבורי מלנין אלה להתגלות מבעד לעור בדמות נמשים, שומות או כתמי עור כהים.
 • מלזמה (melasma) – היפרפיגמנטציה זו נגרמת כנראה משינויים הורמונליים כמו במקרה של היפרפיגמנטציה בהריון או במקרים של היפרפיגמנטציה הורמונלית שחוות נשים שנוטלות גלולות למניעת הריון, נשים שעוברות טיפולים הורמונליים או נשים בגיל המעבר. מלזמה הופכת את תאי העור לרגישים יותר לשמש. המלזמה יכולה להופיע גם בבטן, אך היא נפוצה יותר כפיגמנטציה בפנים, לדוגמה:
 • פוסט-דלקת – היפרפיגמנטציה זו נגרמת בעקבות צלקות כהות שהתהוו בעקבות פציעה, כוויות, זיהום או אקנה.
פיגמנט לוגו

רוצים שמומחה פיגמנטציה יחזור אליכם?
התייעצו עם מומחים עוד היום!

פיגמנט לוגו

כדי להיפטר מהיפרפיגמנטציה – יש לטפל בה!

היפרפיגמנטציה בעור גורמת לכתמים כהים ולגוון עור לא אחיד, ואלה מקנים לעור מראה עמום וחסר חיים. כדי להיפטר מהפיגמנטציה ולהשיב לעצמכם עור רענן וחלק יהיה עליכם לטפל במצב. טיפולים ביתיים הם אמנם הזולים ביותר והפחות מזיקים, אבל קחו בחשבון שהם לא תמיד יכולים להביא לתוצאה שתסתיים בהסרת פיגמנטציה באופן מוחלט. באופן כללי, תמיד עדיף לפנות לרופא העור לצורך אבחון מלא והמלצה על טיפול רפואי. רופא העור יכול להמליץ על טיפולים בכתמי פיגמנטציה שמתאימים לסוג העור ולהיפרפיגמנטציה שלכם, לדוגמה:
 • קרם להבהרת כתמים בפנים
 • פילינג כימי להסרת כתמי פיגמנטציה בפנים
 • או לייזר לטיפול בפיגמנטציה

טיפולים ביתיים להסרת פיגמנטציה

במקרים רבים, היפרפיגמנטציה עשויה להגיב היטב למזונות ביתיים פשוטים. מזונות אלה יכולים לחדש את התאים, להגן עליהם או להחליף תאים היפרפיגמנטיים בתאים חדשים ורעננים. הנה כמה ׳תרופות׳ ביתיות לטיפול ביתי בכתמים על העור שיכולות להציע לכם תוצאות יעילות. רוב התכשירים האלה כוללים חומצות ונוגדי חמצון שנמצאים במוצרים ביתיים מסוימים, אשר יכולים להגן על העור ולאזן אותו, כמו אותם סוגי קרם לטיפול בפיגמנטציה שאפשר לקנות ללא מרשם. אחד המחקרים מציין שרופאי העור משתמשים בחומצות רבות כפילינג כימי כדי לסייע לפתור בעיות עור כמו אקנה ופיגמנטציה. כימיקלים אלה כוללים:
 • חומצה לקטית (lactic acid)
 • חומצת לימון (citric acid)
 • חומצה גליקולית (glycolic acid)
 • חומצה סליצילית (salicylic acid)
המזונות הביתיים המשמשים כטיפול טבעי לפיגמנטציה בפנים, לא חושפים את העור לרוב החומצות הללו, כפי שעושה הפילינג הכימי במרפאת רופא העור. עם זאת, יתכן שעדיין יהיו לתכשירים אלה השפעות קלות שיעזרו לכם לשפר את מראה ההיפרפיגמנטציה.

חומץ תפוחים

חומץ תפוחים

מריחת הפנים בחומץ תפוחים נפוצה כדרך להבהיר פיגמנטציה לא רצויה. חומץ תפוחים מכיל חומצה אצטית (acetic acid), שבמקרים מסוימים יכולה לשמש כקילוף כימי קל. במחקר שפורסם בכתב העת – Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, צוין שחומץ תפוחים מכיל גם פוליפנולים (polyphenols), אשר פועלים כנוגדי חמצון ויכולים להגן על תאי העור. יש אמנם מעט ראיות מחקריות לגבי היעילות של חומץ תפוחים כטיפול ביתי בפיגמנטציה, אבל יש כאלה המעידים שחומץ התפוחים עשה פלאים לעור שלהם ושיפר את מצב הכתמים הכהים כתוצאה מהיפרפיגמנטציה. בכל מקרה חשוב שתשתמשו במוצר זה באופן נכון ובטוח. הוראות השימוש: – ערבבו מנת חומץ תפוחים במנה שווה של מים. – שטפו את הפנים עם התמיסה והשאירו אותה למשך 4-3 דקות. – שטפו במים פושרים. המשיכו בפעולה זו פעמיים ביום, למשך חודש, כדי לקבל את התוצאות הרצויות. שימו לב לכול סימן של גירוי והפסיקו להשתמש בחומץ אם גירוי כלשהו מופיע בעור המטופל.

חלב או יוגורט

חלב או יוגורט

שני המוצרים, יוגורט וחלב, מכילים חומצה לקטית (lactic acid), שהיא מרכיב נפוץ בפילינג כימי לעור. הכמויות הקטנות של חומצה לקטית במזונות אלה עשויות לסייע להיפרפיגמנטציה קלה. הוראות השימוש:
 • מרחו יוגורט או חלב ישירות על אזור הטיפול, או טבלו צמר גפן בחלב או ביוגורט ומרחו על כתמי העור. השאירו את החומר על העור למשך כמה דקות.
 • שטפו את האזור היטב ומרחו קרם לחות.
חזרו על תהליך זה פעמיים ביום, כדי להשיג שיפור בכתמי העור שלכם.

תה ירוק

תה ירוק

תה ירוק מכיל מרכיב פעיל שנקרא EGCG (EpiGalloCatechin-3-Gallate). במקרים מסוימים ה-EGCG עשוי לסייע לשנות את הפיגמנטציה של העור. סקר שפורסם בכתב העת Cutaneous and Aesthetic Surgery – ציין ש-EGCG הוא מרכיב נוגד חמצון שיכול לסייע לחסימת תהליכים בתאים שיכולים להוביל ליתר פיגמנטציה. עלי התה הירוק עצמם מכילים גם חומצה גאלית (gallic acid) וחומצה אלגית (ellagic acid), שעשויות לסייע לשפר את מראה העור. עם זאת, המחברים מציינים שיש צורך במחקר נוסף כדי לתמוך בתיאוריות אלה.
 • נטילת תוסף EGCG דרך הפה
 • או הנחת שקית רטובה של תה ירוק על אזור הטיפול למשך מספר דקות בכול יום – עשוי לעזור.

ויטמין סי

ויטמין סי

מוצרים ביתיים אפשריים להיפרפיגמנטציה הם אלה שכוללים ויטמין C. ויטמין C בצורות כמו חומצה אסקורבית (ascorbic acid) או חומצת לימון (citric acid) – עשוי לסייע בשינוי מראה העור. כך על פי סקר שפורסם בכתב העת Cutaneous and Aesthetic Surgery. החלת אשכולית, לימון או פפאיה (פירות שמכילים ויטמין C) על העור, עשויה לסייע בהגדלת נוגדי החמצון על פני האזור ובהבהרת כתמי העור לאורך זמן. אפשר להשתמש גם במזונות אחרים המכילים ויטמין C, אם כי ראוי לציין שוויטמין C אינו חודר היטב לעור. אבוקדו עשיר בחומצות שומן, בוויטמינים E ו-C, ובחומצה אולאית (oleic acid). כל אלה יחד הופכים את האבוקדו לטיפול טבעי מצוין להיפרפיגמנטציה. הוראות השימוש:
 • הכינו: אבוקדו, 2 כפיות דבש, 1 כפית חלב
 • מעכו את האבוקדו לעיסה דקה וערבבו אותה היטב עם החלב והדבש.
 • הניחו את הקרם שנוצר על הפנים, והניחו לו להתייבש, למשך כ-15-10 דקות. ואז שטפו במים פושרים.
מריחת מסכה זו פעם ביום יכולה להקל על סימני הפיגמנטציה.

בצל אדום

בצל אדום

בצל אדום, הנקרא Allium cepa, עשוי להועיל להלבנת העור. מחקר שפורסם בכתב העת – Natural Product Research, מציין כי תאי בצל אדום מבודדים, חסמו את פעולות התאים המובילות לעודף פיגמנטציה. חשוב לציין שהחוקרים בחנו תרכובות מבודדות ולא את הבצל עצמו. ויש צורך במחקר נוסף בבני אדם כדי לוודא שהבצל עצמו יעיל. עם זאת, אנשים רבים משתמשים בבצל אדום כתרופה ביתית להיפרפיגמנטציה. הוראות השימוש:
 • יש לטחון את הבצל
 • להכניס את הבצל הטחון לשקית תה ריקה ולהניח את השקית באזור ההיפרפיגמנטציה. אפשר להשתמש בפלסטר כדי להצמיד את השקית לעור.

אלוורה

אלוורה

מריחת ג׳ל אלוורה ישירות על העור המוכתם עשויה להיות דרך טובה להפחתת הפיגמנטציה לאורך זמן. מחקר שפורסם בכתב העת Planta Medica, מצא שהחומר הפעיל באלוורה הנקרא אלואין (aloin), יכול לסייע להפחתת פיגמנטציה בעור. בעוד שמחקרים נוספים יוכלו לתמוך טוב יותר בתוצאות אלה, הראיות הראשוניות נראות מבטיחות. באלוורה יש סוכרים ריריים הפועלים היטב להעלמת היפרפיגמנטציה. חומר זה שימושי להסרת תאי עור מתים ולהחלפתם בתאי עור חדשים. הוראות השימוש:
 • הכינו עיסת אלוורה שכוללת – 3-2 כפות אלוורה + 1 כף דבש. העיסה תשמש כמסכה על הפנים.
 • השאירו את המסכה על העור למשך 20 דקות או עד שהחומר יהיה יבש לחלוטין. לאחר מכן שטפו במים פושרים.
עשו זאת פעם ביום במשך 3-2 שבועות. אחר כך השתמשו במסכת האלוורה אחת ליומיים, לקבלת תוצאות טובות יותר.
פיגמנט לוגו

רוצים שמומחה פיגמנטציה יחזור אליכם?
התייעצו עם מומחים עוד היום!

פיגמנט לוגו
דילוג לתוכן