רופא עור לטיפול בפיגמנטציה

כתמי שמש, כתמים בעקבות אקנה, כתמי מלזמה (melasma), כל אלה יכולים להיות בלתי נמנעים ממש כמו הכוחות המניעים אותם – כלומר, השמש, ההורמונים או האקנה. לכן, רבים מחליטים פשוט לאמץ את הנמשים, השומות או הכתמים הכהים שלהם או לנסות להבהיר אותם בעזרת קרם הבהרה. אבל אם השינויים האלה בצבע העור באמת מטרידים אתכם, רופא העור יכול לעזור.

האם לבחור בטיפולים ביתיים?

היפרפיגמנטציה, המתבטאת בכתמי פיגמנטציה כהים, יכולה להיות אחד האתגרים הקשים להתמודדות עצמית. נכון, אתם תמיד יכולים לנסות להבהיר את העור באמצעות תכשירים שונים, אבל אם אתם רוצים לשמוע את האמת המוחלטת על הסרת כתמים על העור, הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים לעשות זה לקבוע תור אצל רופא עור.

כשמדברים על טיפול בכתמי עור בתכשירים ללא מרשם, למה מתכוונים?

 • לצמחים שיכולים לשמש כחומרי הבהרה כמו שורש של שוּש (licorice), ארבוטין (arbutin) וסויה, שיבהירו כתמי פיגמנטציה בפנים.
 • לכימיקלים כמו הידרוקינון (hydroquinone) ורטינואידים (retinoids), שהם חומרי הלבנה קשים יותר אבל לא מתאימים לכולם.
 • לחומצות – AHA (Alpha Hydroxy Acids) מסיסות במים, המשמשות כפילינג טבעי.
 • לאנזימים של פירות שמקלפים בעדינות את העור ומאפשרים הסרת פיגמנטציה באמצעות פילינג צמחי.
 • לנוגדי חמצון שונים, כאשר ויטמין C ותה ירוק, נחשבים לכוכבים הגדולים בשדה הטיפול בפיגמנטציה.
 • וכמובן לקרם הגנה מפני קרני ה-UV הכול יכול, שבלעדיו כל החומרים הפעילים האחרים יהיו חסרי תועלת אל מול הפיגמנטציה.

התייעצו עם מומחים עוד היום!

הסרת פיגמנטציה – למה עדיף שתיעשה על ידי רופא עור?

נכון, טיפולים שונים – כמו הבהרת הכתמים בעזרת סרומים או קרמים; טיפול בפיגמנטציה באמצעות פילינג; או הסרת פיגמנטציה בלייזר – יכולים לעזור לכם, אבל במיוחד לאחר שאתם מפקידים את המלאכה בידיו המיומנות של רופא העור.

רופא עור יתמודד עם הבעיה ויסיר או יבהיר את ההיפרפיגמנטציה הלא רצויה שלכם בעזרת פילינג כימי מקצועי וחזק וטכניקת לייזר מעודכנת שנבחרת בפקידה.

רופא עור טיפול בפיגמנטציה – מה מייחד אותו מהטיפול הביתי?

ובכן, רופא העור יקפיד על גישה אינדיבידואלית לכול מטופל ומטופל. ההליך המדויק שבו יבחר הרופא יהיה תלוי בסופו של דבר בשלושה משתנים חשובים:

 • בגוון העור שלכם
 • במידת הרגישות של העור
 • בסוג הפיגמנטציה הספציפית המאפיינת את הכתמים שלכם

כעת, כשהסוד הקטן הזה גלוי גם לכם, ואולי נחסכו מכם כמה תסכולים עתידיים ממוצרים כושלים, הנה עוד כמה אמיתות מרתקות שיעזרו לכם במסע שמוביל להעלמת כתמי העור הכהים שנוצרו כתוצאה מכמה גורמים, כמו:

 • מלזמה המאופיינת כפגימנטציה הורמונלית, שמתבטאת בהיפגמנטציה בהריון שיכולה להופיע כפיגמנטציה בשפם.
 • כתם שנוצר מפצע שהגליד והחלים (פוסט-דלקת), כמו פיגמנטציה בפנים כתוצאה מאקנה
 • שפשוף ממושך בין הירכיים שהוביל לפיגמנטציה במפשעות.
 • או חשיפה ממושכת לקרני UV שגורמת לכתמי שמש באזורי הגוף החשופים יותר, כמו: פיגמנטציה מתחת לעיניים או פיגמנטציה בשפתיים.

הפיגמנט משרת למעשה מטרה מאוד מיוחדת

אמנם, כתמים, שומות או נמשים חומים לא מחמיאים לתמונות הסלפי שלכם – הם סופגים אור, כפי שבוודאי שמתם לב, ומפחיתים את זוהר העור שלכם – אבל הם נולדו מתוך כוונות טובות. כיצד?

ובכן, תאים מלנוציטים בעור ממריצים את הייצור של פיגמנט מלנין חום, כדי להגן על העור מפני מזיקים גדולים כמו: שמש, גירויי עור, אסטרוגן, חֹם או רדיקלים חופשיים מכל מקור שהוא, כי מעבר לכך שהמלנין משמש כבולם של UV, יש לו גם תכונות נוגדות חמצון.

פיגמנט המלנין נודד החוצה לתאי העור שבסביבה, בניסיון להגן על ה-DNA מפני נזקים. בעוד שכתמי עור מסוימים מתייצבים בעומק העור, והופכים לקשים יותר להסרה, כתמי עור אחרים עולים בהדרגה ונחשפים בשכבות העור העליונות, מה שמאפשר לסלק אותם בקלות רבה יותר.

העור יודע שמאירים עליו

העור למעשה ׳יודע׳ מתי הוא חשוף לשמש. העור מכיל חלבונים אופסינים (opsins), שחשים באור בדומה לאלה שנמצאים בעיניים.

אם בעבר החוקרים האמינו שרק קרני UV הם אלה שגורמים לשיגור הקולטנים הללו ולהפעלת סינתזת מלנין כדי להקל על נזקי הקרניים, היום הם גילו שהמסלול הרבה יותר מורכב, וכי הקולטנים מזהים גם אור כחול, שנפלט על ידי השמש, המסכים הדיגיטליים, פלורסנט ונורות לד ומניעים את התגובה.

תופעה זו של עור ׳שרואה׳ אור כחול, וגורם בתורו להיפרפיגמנטציה, קשורה מאוד לסוגי עור כהים במיוחד. בינתיים דבר אחד ברור – מנגנוני השימור העצמי של העור מחווירים לעומת קרם הגנה ראוי. לכן, השתמשו כול יום בקרם הגנה רחב טווח עם SPF גבוה ומרחו את הגוף בנדיבות ולעתים קרובות.

לא כל הנמשים נוצרו שווים

רופא העור אמנם מודע לכך שטיפול בכתמי העור הכהים לא יביא לתוצאות אופטימליות, אבל כשהוא מטפל בכם, הוא ידע בדיוק איזה סוג של טיפול יהיה יעיל לכתמי העור הכהים שלכם:

 • כשהוא מתייחס להיפרפיגמנטציה כתוצאה ממלזמה או מכתמים פוסט-דלקתיים, הוא בדרך כלל יחפש אחר סימנים כמו: חצ׳קונים, עקיצות, כוויות – כי במצבים אלה גם הלייזר בעל הכוונות הטובות ביותר, עלול לעודד את הפיגמנט במקום להפחית אותו. במצבים כאלה, ההתמודדות הפחות אגרסיבית תהיה בדרך כלל סדרה של פילינג כימי קל.
 • לעומת זאת, עבור כתמי שמש צפופים ופחות ברורים, הלייזר הוא מכשיר קסם. דוגמאות:
  • מכשיר לייזר מסוג Q-switched Ruby Laser – מכוון לנקודות חומות שנוצרות אצל אנשים עם עור בהיר יותר.
  • מכשיר לייזר שמרני יותר מסוג ND: YAG – משמש לטיפול בנגעים עמוקים יותר, שנוטים להיות רגישים יותר לחום.
  • מכשיר לייזר מסוג Non-ablative Laser, מאפשר לפעמים להשיג תוצאות בטיפול אחד בלבד. רופא העור יטפל בדרך כלל במכשיר זה בכתמים מפוזרים יותר בפנים שנובעים אמנם מחשיפה לשמש, אבל נראים מחוספסים יותר מכתמי השמש הבודדים. תהליך זה יגביר את הזוהר ויעודד את צמיחת הקולגן.

עור עמום מעצים את כתמי העור

תאים ישנים, מעורמים באופן לא סדיר, גורמים לגוון העור לספוג ולהפיץ אור באופן אקראי, במקום לשקף אותו חזרה באופן אחיד כדי ליצור זוהר. אם נוסיף למצב זה גם את כתמי העור, נקבל הכפלה של המצב העגום. לכן, יתכן שרופא העור יציע לכם להשתמש בפילינג שיגרום לכתמי השמש להראות טוב יותר. שימוש בפילינג שמכיל חומצה גליקולית (glycolic acid) פעם או פעמים בשבוע יגביר את בהירות העור ויגרום לדהיית הכתמים החומים.

פיגמנט יכול להסתתר מתחת לעור

כאשר רופא העור שואף לשפר את מצבם של המלזמה וכתמי השמש – שנגרמו על ידי קרני ה-UV, הוא יבחר בדרך כלל במוצרים לטיפול בכול שטח הפנים במקום בטיפולים נקודתיים בכול כתם בנפרד.

גם כתמים בפנים שנראים מבודדים ומפוזרים יותר, נמצאים למעשה ברובם מתחת לפני העור כשכל היקף הפיגמנט שלהם עדיין לא נראה לעין, לכן עדיף לטפל בכול שטח הפנים ולא בכתם הבודד.

טיפולים מתאימים הם תכשירי סרום של רטינול שיכולים לעודד עור רענן ובריא לעלות לפני השטח, בזמן שהם פועלים לפיזור פירורי המלנין בתוך העור, במטרה לפרק את הכתמים הכהים.

לבסוף, כדי להבטיח שאתם מקבלים את הטיפול המתאים ביותר לכתמי העור שלכם, התייעצו קודם כל עם רופא העור שלכם.

התייעצו עם מומחים עוד היום!

דילוג לתוכן