פיגמנטציה הורמונלית

כתמים כהים החלו לצוץ על פנייך? זו כנראה מלזמה (melasma), או קלואזמה (chloasma) אם את כעת בהריון. בכול מקרה, מדובר בפיגמנטציה שנגרמת כנראה בגלל שינויים הורמונליים, ומאפיינת בדרך כלל נשים.

על סוגי הפיגמנטציה השונים

פיגמנט המלנין הוא שקובע את צבע העור, העיניים והשיער שלנו. התאים המלנציטים בעור אחראים על ייצור המלנין. כל עוד פעילותם של תאים אלה היא תקינה, העור יהיה נקי מכתמי פיגמנטציה, אבל כאשר יש בעיה בייצור המלנין, העור עשוי להתכסות בכתמים בהירים או כהים, תלוי בגורמים לפיגמנטציה:

 • דפיגמנטציה (Depigmentation) והיפופיגמנטציה (Hypopigmentation) – נגרמים בשל בעיה בפעילות התאים המלנוציטים שמתבטאת בייצור מעט מדי מלנין, אם בכלל. התוצאה היא אובדן או חוסר בפיגמנט המלנין בעור, מצב הגורם לכתמי עור בהירים, כמו במקרים של ויטיליגו (vitiligo) או לבקנות.
 • היפרפיגמנטציה (Hyperpigmentation). – נגרמת בשל בעיה בפעילות תאי המלנוציטים שמתבטאת בייצור כמויות עודפות של מלנין. התוצאה היא עודף של מלנין בעור, מצב הגורם לכתמי עור כהים, כמו במקרים של:
  • כתמי שמש וכתמי גיל
  • כתמים בעקבות מצבי עור פוסט-דלקתיים (כמו אקנה)
  • מלזמה (melasma) – שכנראה נוצרת בעקבות חוסר איזון הורמונלי, כמו פיגמנטציה בהריון

רוצה שמומחה לפיגמנטציה הורמונלית יחזור אליך?
מלא.י פרטים >>

מהי מלזמה?

מלזמה היא הפרעת פיגמנטציה הורמונלית נפוצה בעור הגורמת להופעת כתמים חומים עד אפורים-חומים, בעיקר על הפנים. על פי האקדמיה האמריקאית לדרמטולוגיה רק 10% מכול מקרי המלזמה מתרחשים אצל גברים. בנוסף, נשים הרות עם עור כהה יותר נמצאות בסיכון גבוה יותר לפתח מלזמה.

המלזמה יכולה להופיע בחלקים שונים של הגוף שחשופים לשמש, אבל בדרך כלל אנשים חווים:

 • פיגמנטציה בפנים
 • פיגמנטציה מתחת לעיניים ועל גשר האף
 • פיגמנטציה במצח
 • פיגמנטציה בשפם ובלחיים

הסיבות למלזמה

הרפואה לא מבינה לגמרי מדוע מתרחשת מלזמה אבל היא עשויה להתפתח:

 • כתוצאה משינויים בהורמונים במהלך ההריון (קלואזמה), בזמן נטילת גלולות למניעת הריון או בעקבות טיפול הורמונלי.
 • חשיפה לשמש.
 • מוצרי טיפוח מסוימים המגרים את העור.
 • יתכן שמלזמה נושאת מרכיב גנטי, כי אנשים שבני משפחתם חוו מלזמה נוטים יותר לפתח פיגמנטציה זו בעצמם.

תסמינים

התסמין העיקרי של מלזמה הוא התפתחות כתמי עור דהויים, כאשר האזור הנפוץ ביותר להופעת כתמי מלזמה הוא הפנים. פחות נפוץ לראות מלזמה ככתמי פיגמנטציה בצוואר או בידיים.

אבחון

רופא עור יכול לאבחן את רוב מקרי המלזמה במהלך בדיקה ויזואלית. עם זאת, כיוון שמלזמה יכולה להידמות למצבי עור אחרים, הרופא עשוי לבצע ביופסיה קטנה במהלך הבדיקה הראשונה, שכרוכה בהסרת חלק קטן מאוד מהעור ושליחתו לבדיקה במעבדה.

הרופא יכול להשתמש גם במכשיר מפיץ אור שנקרא Wood’s light, כדי להתבונן על העור מקרוב ולזהות את כתמי העור.

טיפולים למלזמה – פיגמנטציה הורמונלית

במקרים של מלזמה, לא תמיד יש צורך בטיפול בפיגמנטציה.

אם שינויים הורמונליים, כמו אלה המתרחשים במהלך ההריון או בזמן נטילת גלולות למניעת הריון, גרמו למלזמה היא תדעך לאחר הלידה או לאחר הפסקת נטילת הגלולות. במקרים אחרים, מלזמה יכולה להימשך שנים או אפילו עד סוף החיים.

אם כתמי פיגמנטציה כתוצאה ממלזמה לא ידהו עם הזמן, ניתן לפנות לקבלת טיפול שיסייע להעלמת כתמים אלה. עם זאת, לא כל הטיפולים עוזרים לכולם, והמלזמה עשויה לשוב ולחזור גם לאחר טיפול מוצלח.

אפשרויות הטיפול במלזמה כוללות:

טיפול בג׳ל או בקרם לטיפול בפיגמנטציה

 • רופאים משתמשים לעתים קרובות בהידרוקינון (Hydroquinone) כטיפול ראשוני במלזמה. הידרוקינון זמין כג׳ל או כקרם לטיפול בפיגמנטציה. את הקרם מורחים ישירות העור כדי להבהיר כתמי פיגמנטציה בפנים. הידרוקינון זמין ללא מרשם, אבל הרופא יכול לרשום למטופל קרם חזק יותר.
 • קרמים נוספים שיכולים לסייע להבהרת כתמים על העור הם קורטיקוסטרואים וטריטינואין (Corticosteroids and tretinoin).
 • במקרים מסוימים רופא העור עשוי לרשום מוצר המכיל שילוב של שלושת החומרים הללו, שנקרא קרם משולש.
 • בנוסף לקרם הרפואי, או במקומן, רופא העור יכול לרשום למטופל גם חומצה אזאלית (azelaic) או חומצה קוג׳ית (kojic), שפועלות להבהרת כתמי העור הכהים.

הליכים רפואיים להסרת פיגמנטציה

אם הקרמים המקומיים לא מועילים רופא העור עשוי להמליץ על הליכים אחרים להסרת פיגמנטציה, כמו:

טיפולי פילינג

העור שלנו מתחדש באופן טבעי ומשיל לאורך זמן את תאי העור המתים משכבת העור העליונה (אפידרמיס). כתמי פיגמנטציה שהתהוו על האפידרמיס, בדרך כלל ידהו עם הזמן כאשר משך הזמן תלוי בסוג הפיגמנטציה ובחומרתה. פילינג טבעי או כימי יכול להאיץ את הליך הפילינג הטבעי של שכבת העור העליונה, אבל לא יכול להגיע לשכבות העור העמוקות, כפי שיכול לעשות הפילינג הכימי.

על סוגי הפילינג השונים: פילינג צמחי, פילינג טבעי ופילינג כימי.

טיפול בפילינג צמחי

פילינג צמחי מתבסס על חילוף החומרים הטבעי של הגוף. פילינג זה משתמש באנזימים של צמחים, בוויטמינים או בחומרים אחרים ללא חומצה, כדי לשחרר מהעור את התאים המתים תוך שהוא מאיץ את תהליך ההתחדשות הטבעי של העור.

שיטה זו של פילינג לטיפול בפיגמנטציה, מסלקת את הציפוי הקשה של תאי העור המבוגרים שבנוי מחלבון הקרטין (keratin), ובכך יכולה לשפר את האיכות, הצבע, והגמישות של העור.

טיפול בפילינג טבעי

פילינג טבעי נועד לפרק ולמוסס את החומרים המאפשרים לתאי העור המתים להיאחז בשכבת העור העליונה, והוא מבוסס על חומצות מסיסות במים שעשויות מפירות סוכריים. לכן, מומלץ לחפש פילינג טבעי עם AHAs (Alpha Hydroxy Acid).

מוצרי הפילינג הטבעי מכילים גם מרכיבים מבהירים כמו ויטמין C וחומצה פרולית (ferulic acid). החומצות הנכללים במוצרים אלה עשויות להיות:

 • חומצה גליקולית (glycolic)
 • חומצה לקטית (lactic)
 • חומצה ציטרית (citric)

טיפול בפילינג כימי

פילינג כימי פועל על ידי חדירה לעומק שכבות העור. פילינג זה גורם להרס מוחלט של האפידרמיס והדרמיס ומגיע גם לשכבת הדרמיס האמצעית. תכשיר הפילינג הכימי מכיל חומצה טריכולורואצטית (Trichloroacetic) או פנול (Phenol), שמשמשים לקילוף העור, חודרים לשכבת העור האמצעית ומסירים תאי עור פגומים. פילינג זה יכול להסיר קמטוטים, נזקי שמש, כתמי גיל, נמשים וצלקות, והוא מציע שיפור דרמטי במראה העור.

טיפול זה צריך להיעשות רק על ידי מומחה שיוכל לבחור את הפילינג המתאים ביותר למאפייני העור שלכם ולפיגמנטציה.

טיפולים ב-IPL

טיפול ב-IPL (Intense Pulsed Light), נחשב כמועיל בטיפול במלזמה, כי הוא יכול למקד את האור לפיגמנט שנמצא גם בשכבת העור העליונה וגם בשכבות העמוקות יותר. מחקרים הראו כי שימוש ב-IPL בשילוב עם קרם מקומי, הביא לשיפור של 57% מהמקרים שנחקרו.

הסרת פיגמנטציה בלייזר

אחד המחקרים שבדק את השפעת מכשירי הלייזר לטיפול במלזמה הראה שיפור של 51% לאחר 4-3 טיפולים, כאשר המטופלים הקפידו להשתמש בקרם עם הידרוקינון לאחר הטיפול בלייזר. נראה כי הסרת פיגמנטציה בלייזר עדכני עם משך פולס קצר יותר, יכולה להתמקד בפיגמנט באופן סלקטיבי מבלי להרוס או לחמם יתר על המידה את הרקמה הסובבת אותו.

לסיכום, מלזמה היא מצב שלא קל לטפל בו וחשוב להתאים את הטיפול אישית לכול אדם. הגישות המוצלחות ביותר נוטות להסתמך על שילוב של קרם הגנה; קרם הבהרה או פילינג; יחד עם טיפול בלייזר או ב-IPL.

רוצה שמומחה לפיגמנטציה בעור הפנים יחזור אליך?
מלא.י פרטים >>

דילוג לתוכן