הסרת פיגמנטציה בלייזר

פיגמנטציה, יותר מקמטים, גורמת לנו להיראות מבוגרים מהגיל הביולוגי שלנו. לכן, אם יש משהו בעור שמטריד אתכם, יש מה לעשות בנדון. אחת הדרכים היעילות והמהירות לצמצום נמשים, ולהסרת כתמי גיל וכתמי שמש כהים, היא שימוש בטכנולוגיית הלייזר. אחרי הכול, מי לא רוצה גוון עור צעיר, רענן ואחיד יותר?

מהם סוגי הפיגמנטציה?

אם כבר מדברים על שינויים בצבע העור, מה שמלכתחילה קובע את צבע העיניים, השיער והעור שלנו זו כמות תאי פיגמנט (צבע) המלנין בגוף. את המלנין מייצרים תאים מלנוציטיים (melanocytes) הנמצאים בעור.

לפעמים, קיימת בעיה בייצור המלנין והתאים המלנוציטים מייצרים פחות מדי או יותר מדי מלנין, וגורמים למצב של פיגמנטציה, שינויים בצבע העור.

קיימים שלושה סוגים עיקריים של פיגמנטציה: דפיגמנטציה (Depigmentation), היפופיגמנטציה (Hypopigmentation) ו-היפרפיגמנטציה (Hyperpigmentation).

 • דפיגמנטציה והיפופיגמנטציה – הם שני סוגים של פיגמנטציה שנוצרים כאשר התאים המלנוציטים מייצרים פחות מדי מלנין או בכלל לא. מצב זה גורם לכתמי עור בהירים מגוון העור הרגיל, כמו במקרים של לבקנות או ויטיליגו (Vitiligo).
 • היפרפיגמנטציה – היא סוג של פיגמנטציה שנוצרת במצבים שבהם התאים המלנוציטים מייצרים עודפי מלנין. מצב זה גורם לכתמי עור כהים מגוון העור הרגיל, כמו במקרים של כתמי שמש וגיל, מלזמה, melasma (כמו פיגמנטציה בהריון), או פוסט-דלקת בעור (כמו אקנה).

 

מאמר זה מתמקד בשימוש בטכנולוגיית הלייזר לטיפול בפיגמנטציה מסוג של היפרפיגמנטציה, שמאפיינת בכתמים כהים שמתפתחים באזורים שונים בגוף, כמו:

רוצים שמומחה טיפול בפיגמנטציה בלייזר יחזור אליכם?
התייעצו עם מומחים עוד היום!

מהן הסיבות להיפרפיגמנטציה?

היפרפיגמנטציה נגרמת משלוש סיבות עיקריות:

 1. היפרפיגמנטציה: כתמי גיל / כתמי שמש
  כתמים על העור הנגרמים כתוצאה מחשיפה לשמש ומופיעים בעיקר באזורי הגוף שנחשפים יותר לשמש כמו פיגמנטציה בפנים, בצוואר, במחשוף או בזרועות. כתמים אלה נוטים להיות קטנים וכהים.
  החשיפה לקרני UV מעודדת את התאים המלנציטיים להגן על העור על ידי האצת ייצור המלנין, שמשמש כקרם הגנה טבעי של העור. חשיפה מוגזמת לשמש עלולה לשבש את תהליך ההגנה ולהוביל להיפרפיגמנטציה.
  חשיפה לשמש לאחר שכבר נוצרו אותם כתמי פיגמנטציה כהים יכולה להחמיר את המצב ולהפוך אותם לכתמי גיל.
  עם התבגרות העור, הולך ופוחת מספר תאי המלנוציטין המייצרים מלנין, כאשר התאים שנותרו הופכים לגדולים יותר והתפלגותם ממוקדת יותר. שינויים פיזיולוגיים אלה מסבירים את העלייה בכתמי גיל של בני 40 ומעלה.
 2. היפרפיגמנטציה: מלזמה
  השפעות הורמונליות הן הגורם העיקרי לסוג מסוים של היפרפיגמנטציה המכונה מלזמה.
  מלזמה מופיעה לרוב ככתמי פיגמנטציה בפנים, בעיקר על השפה העליונה, יכולה להתרחש בעקבות חוסר איזון הורמונלי ונחשבת כפיגמנטציה הורמונלית המתרחשת כאשר הורמוני המין הנשיים, אסטרוגן ופרוגסטרון, מעוררים ייצור יתר של מלנין כאשר העור נחשף לשמש.
  מלזמה שכיחה יותר בקרב נשים שנוטלות גלולות למניעת הריון או עוברות טיפולים הורמונליים. היפרפיגמנטציה בהריון מכונה גם קלואזמה (chloasma), מצב שבו מתפתחים כתמים גדולים יותר של היפרפיגמנטציה. היפרפיגמנטציה יכולה להיות גם תופעת לוואי של טיפולי הורמונים מסוימים.למרות שמלזמה יכולה להשפיע על שני המינים, היא שכיחה יותר בקרב נשים ונחשבת להיפרפיגמנטציה שנוצרת בעקבות שינויים ברמות ההורמונים בגוף.
 3. היפרפיגמנטציה: פוסט-דלקת
  אנשים שסובלים מאקנה חווים בדרך כלל היפרפיגמנטציה פוסט-דלקתית. היפרפיגמנטציה זו מתרחשת לאחר שפציעה בעור מחלימה ומשאירה אחריה כתם עור שטח וכהה. מצב זה נפוץ במצבים של אקנה.היפרפיגמנטציה פוסט דלקתית מתרחשת בעקבות חתכים, כוויות, חשיפה כימית, אקנה, אטופיק דרמטיטיס או פסוריאזיס, כאשר העור נותר כהה לאחר שהפצע נרפא.יש גורמים נוספים שעלולים לגרום לכתמי עור כהים, אבל הם לא נחשבים לצורות של היפרפיגמנטציה, כמו: הצטלקות, כתמי לידה, קרנת עור (keratosis) – סולרית או אקטינית (Solar or actinic) וסרטן העור.אנשים עם עור כהה נוטים יותר לפתח היפרפיגמנטציה מאנשים עם עור בהיר, כי פיגמנטציה של העור חזקה יותר בעור כהה.

טיפול לייזר לפיגמנטציה

הסרת פיגמנטציה בלייזר פועלת להפחתת כתמי ההיפרפיגמנטציה. קרן הלייזר מכוונת ישירות אל הנגע הפיגמנטלי בעור, הסופח אליו את קרן האור.

קרן הלייזר החמה מנפצת את הפיגמנט, שלאחר מכן מסולק מפני השטח מבלי לפגוע ברקמות בסביבת הטיפול. בהמשך, כתמי הפיגמנטציה ידהו או יתייבשו, יתקלפו וישאירו את העור עם גוון אחיד.

הסרת כתמי פיגמנטציה בלייזר – איך להתכונן לטיפול?

לקראת הטיפול בלייזר תתבקשו:

 • להתקלח ולהגיע כשהעור נקי לחלוטין ללא קרמים, שמנים או בשמים מכול סוג שהוא.
 • אם יש שיער מוגזם באזור הטיפול, מומלץ לגלח אותו לפני הטיפול.
 • להימנע מחשיפת אזור הטיפול לשמש או למיטת שיזוף במשך 4 שבועות לפני הטיפול. את השימוש במוצרים לטיפוח העור ולשיזוף עצמי יש להפסיק שבועיים לפני הטיפול ולהסיר כל שיזוף עצמי שנותר.
 • אל תשתמשו במוצרי ניקוי באזור הטיפול כי הם עלולים להפריע ליעילות הטיפול.
 • השתמשו באופן יומיומי בקרם הגנה מאסיבי נגד קרני ה-UV עם SPF 30 ומעלה, גם אם בחוץ מעונן או גשום.
 • במשך שלושה ימים לפני הטיפול בלייזר, אל תשתמשו במוצרים הגורמים לרגישות לאור (photosensitivity) באזור שאמור להיות מטופל. למשל: חומצת הידרוקסי (hydroxy), חומצה סליצילית (Salicylic), רטינולים (retinols) ובנזואיל פרוקסיד (benzoyl peroxide). במקום זאת השתמשו בתחליב ובתכשיר לניקוי עדין.
 • עקבו אחר ההוראות של כל גלולת מרשם, שסופקה לכם בפגישת הייעוץ לקראת הטיפול בלייזר. אם אתם נוטלים תרופות חדשות או שונות, כולל אנטיביוטיקה, דברו עם מי שיטפל בכם בלייזר.

שימוש בטכנולוגיית לייזר לפיגמנטציה – למה עלי לצפות?

לאחר פגישת ייעוץ שבה נבדקתם ונקבע שאתם מועמדים טובים לטיפול בלייזר, אזור הטיפול ינוקה ויוכן לטיפול.

במהלך הטיפול תידרשו להרכיב משקפי מגן. יתכן שתוכלו לראות הבזק של אור, אבל העיניים יהיו מכוסות לחלוטין. רק האזור המטופל יהיה חשוף, כל שאר אזורי הגוף יכוסו בבגד מתאים.

ניתן לסיים את הטיפול בתוך 15 דקות, תלוי באזור הטיפול. מרבית המטופלים חווים מעט אי נוחות במהלך הטיפול בלייזר.

למה עלי לצפות לאחר הטיפול בהסרת פיגמנטציה בלייזר?

לאחר הטיפול אתם עלולים להרגיש מעט אי נוחות, אדמומיות, נפיחות קלה, גירוי או שלפוחיות באזור הטיפול שיעברו עד מהרה, וגלד שיתקלף. מצב זה עשוי להימשך מספר ימים. שינויי הצבע באזור הטיפול עשויים להופיע מיד לאחר הטיפול ולהימשך בין מספר דקות ועד לכמה ימים.

מה חשוב לדעת?

 • מיד לאחר הטיפול הפיגמנטציה עשויה להתכהות, להתבהר, לדהות ולפעמים גם להיראות ללא שינוי.
 • קחו בחשבון שהסרת פיגמנטציה בלייזר פועלת על ידי סילוק הפיגמנט מהעור דרך מערכת הלימפה של הגוף, וכמו כל פסולת אחרת הוא ימצא את דרכו בסופו של דבר מחוץ לגוף. הליך זה לוקח בין 6-4 שבועות.
 • ייתכן שיהיה צורך במספר טיפולים כדי להשיג את התוצאות הרצויות.
 • במקרה שחשים אי נוחות לאחר הטיפול, אפשר להקל על תחושות אלה באמצעות משככי כאבים ללא מרשם או באמצעות קומפרסים של שקיות קרח, במרווחים של 30-20 דקות.
 • יש להימנע מחשיפת האזור המטופל לשמש במשך כל תקופת הטיפולים בלייזר לפיגמנטציה. ואם אין ברירה ועליכם להיחשף לשמש, כסו את האזור המטופל. כמו כן, אל תשמשו במיטות שיזוף לפחות ארבעה שבועות לאחר הטיפול.
 • פעם ביום, נקו את אזור הטיפול בסבון עדין. כדי לשמור על הלחות, מרחו על האזור המטופל ג׳ל פוסט-לייזר או הידרוקורטיזון (hydrocortisone) פעמיים ביום, למשך 10-7 ימים לאחר הטיפול או עד לריפוי האזור המטופל.
 • אם אתם חווים גרד חשוב מאוד לא לגרד או לשפשף וגם לא לשטוף בצורה אגרסיבית כדי למנוע אפשרות של הצטלקות.
 • אם הופיעו שלפוחיות בעור, אין לפוצץ אותן. תנו לשלפוחית להתייבש ולהבריא בכוחות עצמה. הקפידו למנוע פציעה באזור המטופל במשך 10-7 הימים הראשון שלאחר הטיפול.
 • הפסיכו פעילות גופנית למשך יום עד יומיים לאחר הטיפול. אם מדובר בפעילות גופנית אגרסיבית יותר, הפסיקו אותה למשך 10 ימים לאחר הטיפול.
 • לאחר 6-4 שבועות חזרו לקליניקה כדי להיבדק.

שאלות נפוצות
על טיפול בפיגמנטציה בלייזר

מהן השיטות האחרות לטיפול בהיפרפיגמנטציה?

בנוסף לטכניקת הלייזר, קיימות שיטות טיפול נוספות, כמו:

מוצרי הבהרה לטיפול בפיגמנטציה

סוגים שונים של ג׳ל או קרם לטיפול בפיגמנטציה, עם מרשם או ללא מרשם, המכילים חומרים פעילים שמבהירים את כתמי העור הכהים, כמו:

 • קרם לטיפול בפיגמנטציה, המבוסס על הידרוקינון (hydroquinone).
 • קרם להבהרת כתמים בפנים המכיל סטרואידים וחומצה רטינואידת (retinoic). שמקורה בוויטמין A.
 • קרם שמבוסס על מרכיבים טבעיים כמו: חומצה קוג׳ית (kojic), שמקורה בפטרייה; תרכובת ארבוטין (arbutin) שמקורה בצמחים שונים.

לפני שאתם קונים מוצרים להבהרת העור, מומלץ להתייעץ עם הרופא שלכם.

טיפולי פילינג להיפרפיגמנטציה

 • טיפול בפיגמנטציה באמצעות פילינג שכולל כמה סוגי פילינג, כמו:
 • פילינג כימי – המשתמש בחומצות שיכולות לחדור גם לשכבות העור העמוקות ביותר לשם הסרת פיגמנטציה. הפילינג מאפשר התפתחות של עור חדש ללא כתמים.
 • פילינג טבעי – המשתמש בחומצות ממיסות במים שעשויות מפירות סיכויים, כדי לקלף את תאי העור המתים משכבת העור העליונה, ולחשוף עור חלק ורענן יותר.
 • פילינג צמחי – שיטה זו, המשתמשת באנזימים צמחיים, ויטמינים וחומרים צמחיים אחרים, לא מיועדת לקלף את תאי העור המתים בשכבת העור העליונה, אלא לפרק את הקליפה הקשה של תאי העור הבוגרים שעשויה מחלבון קרטין (Keratin).

כיצד אוכל למנוע היווצרות היפרפיגמנטציה?

שימוש יומיומי בחומרים מסנני קרינה יכול לסייע למניעת היפרפיגמנטציה

 • הגנה מפני השמש היא הצעד המשמעותי ביותר שיוכל לסייע לכם למנוע היפרפיגמנטציה מלכתחילה. חשוב לזכור שקרני השמש משפיעות על העור שלנו גם בימים מעוננים. לכן, העניקו לעור את ההגנה היומיומית שהוא כל כך זקוק לה.
 • השתמשו גם במוצרים שמציעים, בנוסף להפחתת היפרפיגמנטציה גם הגנה מפני UVA ו-UVB ומונעים היווצרות כתמי פיגמנט נוספים שמושרשים בעור על ידי השמש.
 • הגבלת חשיפת העור לשמש תסייע גם להפחתת מקרים של היפרפיגמנטציה
 • נסו להתרחק מהשמש בשעות האינטנסיביות ביותר שלה. הקפידו לחבוש כובע, משקפי שמש ושרוולים ארוכים, במידת האפשר. אל תחשפו את העור לשמש מבלי למרוח מדי פעם מחדש את תכשיר ההגנה מפני השמש.

רוצים שמומחה טיפול בפיגמנטציה בלייזר יחזור אליכם?
התייעצו עם מומחים עוד היום!

דילוג לתוכן